
De overheid eens flink laten horen dat je het ergens mee oneens bent: daar denk je waarschijnlijk aan bij protesteren. Toch was het eerste protest op het Malieveld pro-regering. In november 1918 riep de socialistische leider Troelstra op tot revolutie. Als tegenreactie betuigde een enorme mensenmassa steun aan de regering en het koningshuis. Vanuit een gouden koets wuifde de jonge koningin Wilhemina hen hartelijk toe.

In 1918 werd het Malieveld dus voor het eerst ingewijd als plek van protest. Nog in dezelfde eeuw, op 29 oktober 1983, vond er het grootste protest plaats wat ons land heeft gekend: 550.000 mensen verzetten zich tegen de plaatsing van kernwapens tijdens de Koude Oorlog. Hoewel de huidige generatie ook graag haar mond open trekt, gaan Nederlanders niet meer zo massaal de straat op.

Van het grootste protest in Nederland naar een demonstratie zonder mensen. Op 5 september 2020, midden in de coronapandemie, vroeg de bezwijkende zorgsector om een hoger loon. Om zich aan de maatregelen te houden stonden niet zijzelf, maar duizenden schoenen op het Malieveld. “Ga maar eens in onze schoenen staan”, schreeuwde het beeld in stilte.
Bij het protest van de evenementenbranche op 25 september 2020 was de aanwezigheid van mensen wel meer dan essentieel. Door op de grond te gaan liggen met 500 eventprofessionals was “HELP” leesbaar vanuit de lucht. Met moderne technische snufjes zoals drones kunnen demonstranten op steeds creatievere manieren aandacht trekken. Een simpel spandoek volstaat tegenwoordig niet meer.
Ook de komst van sociale media heeft de impact van protesten volledig veranderd. #MashaAmini werd 50 miljoen keer geretweet in de eerste maand nadat de 22-jarige Iraanse overleed door geweld van de ‘moraalpolitie’. Via Twitter riepen protesterende Iraniërs de hele wereld op om in actie te komen tegen de misstanden in Iran. Op 8 oktober 2022 was de hashtag ook op het Malieveld niet te missen.

Wie weet wat het Malieveld allemaal nog zal meemaken. Het grasveld wacht geduldig tot de volgende dappere massa het betreedt, zodat het weer een nieuw verhaal te vertellen heeft.