Dataproductie
Klik, koop, klaar: Nederland koopt meer via een scherm
18 maart 2026
Kristy Peters
Student minor Journalistiek en Nieuwe Media (2025/2026)

Tijdens de coronapandemie kochten we veel producten online. Deze trend is echter blijven hangen, ondanks dat we al jaren niet meer in een lockdown leven. Online shoppen is nog steeds een hit.

Nederlanders kopen steeds meer producten via het internet. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat het aantal online aankopen de afgelopen jaren is gestegen. Webwinkels zijn een steeds belangrijker onderdeel geworden in het koopgedrag van consumenten.

Wat hierbij opvalt is wát we precies meer kopen. De cijfers laten namelijk ook zien welke soorten producten via het internet meer worden gekocht. Niet alleen kleding en maaltijden zijn populair, ook cosmetica, meubels, elektronica, schoonmaakmiddelen en medicijnen worden online meer gekocht. Sommige productcategorieën zijn al langer populair in webshops, terwijl andere categorieën de afgelopen jaren meer zichtbaar zijn geworden in online aankopen. Deze ontwikkeling laat zien dat online winkelen voor veel consumenten een vast onderdeel van hun dagelijks leven is geworden.

Het wordt de consument ook niet moeilijk gemaakt om vandaag de dag online aankopen te doen. Volgens Thuiswinkel.org zijn er maar liefst 100.590 webwinkels in Nederland. Dit maakt het de consument makkelijk om producten bij verschillende webwinkels te vergelijken. Het bestellen van producten via internet is daarnaast praktisch, omdat het op elk moment van de dag en op elke plek mogelijk is. ”Door mijn drukke baan heb ik weinig vrije dagen om de stad in te gaan, dus kies ik er vaak voor om online iets te bestellen”, vertelt Martine Ackermann die werkzaam is in de zorg en daardoor regelmatig online aankopen doet. ”En als ik dan één dag vrij heb vind ik het zonde om lang onderweg te zijn naar een stad. Dan koop ik het liever vanaf mijn laptop, dat gaat sneller”.

Maar wat gebeurt er als consumenten meer via een scherm leven? Door de groei van online winkelen kijken consumenten bijvoorbeeld meer naar een scherm. In plaats van langs de schappen van een supermarkt te lopen, staren steeds meer mensen naar een scherm om hun boodschappen uit te zoeken. Gezondnu beschrijft de gevolgen van een hoger schermgebruik: hoofdpijn, vermoeidheid en droge en rode ogen. De hoofdpijn veroorzaakt door een computerscherm heeft zelfs een naam: het ‘computervisie syndroom’.

Daarnaast hebben online aankopen ook effect op het milieu. Volgens ExpertPlace zijn het overmatige gebruik van plastic verpakkingen, de hoge CO2-uitstoot door transport en het niet recyclen van bruikbare materialen allemaal processen die een negatieve impact hebben op onze planeet. Daarbij zorgt het gemak van online bestellen voor veel impulsieve en onnodige aankopen, wat meer vervuiling met zich meebrengt. Omdat producten met een paar klikken op een knop besteld kunnen worden, kunnen consumenten sneller geneigd zijn iets te kopen dat ze oorspronkelijk niet van plan waren te bestellen. Ackermann doet dit bijvoorbeeld ook. ”Zeker als er gratis retourneren is, dan kan ik het gewoon terugsturen als ik het toch niet wil of als het kleding is wat niet past”, vertelt zij.

Hoe online winkelen zich de komende jaren verder zal ontwikkelen, is nog de vraag. Zal het aantal online aankopen blijven groeien, of verandert het koopgedrag van consumenten opnieuw? Wat wel duidelijk is, is dat online winkelen inmiddels een belangrijk onderdeel vormt van de manier waarop consumenten hun aankopen doen.

18 maart 2026 |
Kristy Peters
Student minor Journalistiek en Nieuwe Media (2025/2026)