Student minor Journalistiek en Nieuwe Media (2025/2026).
Pleasen. We doen het allemaal wel eens. Toch doen we het niet graag: door te pleasen zetten we onszelf op de tweede plek. Mark Rutte, secretaris-generaal van de NAVO, heeft er juist geen problemen mee: hij gebruikt het als een middel om Trump bij de NAVO te houden.
Donald Trump, de president van de Verenigde Staten, dreigde vaker uit de NAVO te stappen als de lidstaten hun defensie-uitgaven niet verhogen. Volgens hem betaalt Amerika te veel en hij wil daarom dat de overige lidstaten voortaan vijf procent van hun bbp aan defensie gaan besteden. Trump staat bekend als een onvoorspelbare man met soms tegenstrijdige uitspraken. Foto: Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0).Mark Rutte trad op 1 oktober 2024 aan als secretaris-generaal van de NAVO. Hiervoor was hij bijna 14 jaar (de langstzittende) premier van Nederland. Door zijn grote diplomatieke ervaring is hij zeer geschikt voor zijn nieuwe baan bij de NAVO, waarbij het van groot belang is om alle lidstaten op één lijn te krijgen. Foto: World Economic Forum (CC BY-NC-SA 2.0)
Rutte sms’te Trump vlak voordat hij naar de NAVO-top in Den Haag vloog. Trump deelde dit bericht op zijn socialemediaplatform ‘Truth Social’. De sms zit vol met complimenten gericht aan Trump. De publieke opinie hierover is gemengd: is het topdiplomatie of juist slijmerigheid?
Rutte noemde Trump bovendien tijdens een gezamenlijk interview op de NAVO-top ‘daddy’. Dit werd wereldwijd opgepikt en leidde tot veel verbazing en kritiek. Het laat zien hoe ver Rutte bereid is te gaan om Trump bevriend te houden. Is dit puur tactisch van Rutte?Uiteindelijk weet Rutte een succes te behalen: de nieuwe norm van de NAVO is dat alle lidstaten voortaan vijf procent van hun bbp aan defensie zullen gaan uitgeven. Trump is dus niet uit de NAVO gestapt. Ruttes vleiende houding richting Trump zou hier een rol in gespeeld kunnen hebben. Foto: Ministerie van Buitenlandse zaken / Bart Maat (CC BY-SA 4.0).