Nu corona langzaam naar de achtergrond verdwijnt, boeken veel Nederlanders weer een vliegreis naar het buitenland. Bijvoorbeeld naar Nepal, bekend om de Mount Everest. Om bij ’s werelds hoogste berg te komen moet je geen vliegangst hebben: je vliegt namelijk via Lukla Airport: het gevaarlijkste vliegveld ter wereld.
De tocht naar Mount Everest begint op de luchthaven van Kathmandu, de hoofdstad van Nepal. In de verte doemen de hoge bergen van de Himalaya al op. Hier stap je in een klein propellorvliegtuigje, want Lukla Airport is zo klein dat er geen grotere vliegtuigen toegestaan zijn. Foto: Solundir (CC BY-SA 3.0).
Dit is de bestemming: Lukla Airport. De landingsbaan is maar 527 meter lang en ligt op een schuine helling. Direct aan het einde van de baan begint een diep ravijn. Gelukkig is de omgeving van Lukla wel adembenemend mooi. Foto: Reinhard Kraash (CC BY-SA 4.0 DE).
Na een halfuur slingeren door de bergen komt het plaatsje Lukla in zicht. Gelukkig is het mooi weer, want bij wolken of mist sluit de luchthaven en kan er niet meer gevlogen worden. Daarnaast krijgen piloten speciale training om te landen op Lukla Aiport omdat het zo gevaarlijk is. Foto: Richard Kraash (CC BY-SA 3.0 NO).
De angst voor ongelukken is niet ongegrond. Op Lukla Airport zijn namelijk sinds 2004 maar liefst acht vliegtuigen neergestort: meer dan op elke andere luchthaven ter wereld. De laatste keer was in 2019, toen een vliegtuig van Summit Air tegen een helikopter aanbotste. Er vielen drie doden. Ter vergelijking: op Schiphol verongelukten de afgelopen 50 jaar maar vijf vliegtuigen, en dat terwijl Schiphol veel meer vliegtuigen verwerkt.
Eenmaal veilig geland moet je snel uit het vliegtuigje, want de passagiers voor de terugreis staan al te wachten. In de zomervakantie, tijdens het klimseizoen van Mount Everest, komen er tot wel 40 vliegtuigjes per dag op de luchthaven. De meeste vliegen ’s ochtends, omdat er dan de minste kans op bewolking is. Foto: Dario Severi (CC BY-SA 3.0).
Vanuit Lukla is het nog zeven dagen lopen naar het basiskamp van Mount Everest. Voor de meeste reizigers naar Lukla Airport is Mount Everest het einddoel. Hopelijk is het niet zo druk dat je op de berg in de rij komt te staan, zoals in 2019 het geval was. Eenmaal op de top kun je dan eindelijk Mount Everest van je bucketlist afhalen: missie volbracht! Foto: Rupert Taylor-Price (CC BY 2.0).